Żaglowce energetyczne – czyli jak pogodzić ekologię z ekonomią

2 x E – EKOLOGIA I EKONOMIA


Energetyką ekologiczną, a szczególnie elektrowniami wiatrowymi zainteresowałem się w roku 2000. Zacząłem wtedy studia menedżerskie na których spotkałem wielu ciekawych ludzi, między innymi specjalistów w dziedzinie elektrowni wiatrowych. Zarazili mnie tą wspaniałą ideą. Od tego czasu pogłębiam wiedzę w obszarze ekologicznych źródeł energii.
W roku 2003 odnalazłem w sieci wynalazcę, który poszukiwał osób mogących wdrożyć w życie jego nowatorską ideę elektrowni wiatrowej o osi pionowej nowego typu. Pomysł ten bardzo mnie zainteresował. Od tego czasu rozpocząłem współpracę z panem Wiktorem Sarapatą.
Dzisiaj jestem właścicielem opracowanej przez niego idei, w oparciu o którą powstał mój prototyp żaglowej elektrowni wiatrowej. Wspólnie  z Wiktorem (odpowiedzialnym za stronę technologiczną i konstruktorską tego przedsięwzięcia) prowadzimy badania prototypu silnika wiatrowego o osi pionowej. Obliczenia dla tego prototypu wykonane przez specjalistów z Politechniki Warszawskiej pozwalają nam patrzeć z optymizmem w przyszłość. Również prototyp został wykonany w warsztatach Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie pracujemy nad prądnicą dostosowaną do elektrowni wiatrowych wolnoobrotowych. W tym zadaniu pomagają nam specjaliści z Politechniki we Wrocławiu. Jak więc widać nie próbujemy nic składać z wyprodukowanych przez kogoś innego części. Nasza turbina wiatrowa, każda z jej części, od początku do końca będzie opierać się na własnych, nowych, innowacyjnych rozwiązaniach. Dzięki takiemu podejściu chcemy wyprodukować urządzenie pozbawione wad popularnych dzisiaj elektrowni o osi poziomej, tzw. wiatraków.
Naszym celem w pierwszej fazie rozwoju jest produkcja małych elektrowni wiatrowych, pracujących efektywnie przy słabych i średnich wiatrach. Elektrownie te mają być przeznaczone dla odbiorców indywidualnych i niedużych zakładów rzemieślniczych. Ma cechować je prostota konstrukcji, niezawodność i wysoka wydajność – jednym słowem rozwiązanie umożliwiające zaspokojenie potrzeb każdego domu.
W późniejszym okresie chcielibyśmy produkować również duże elektrownie. Widzimy także możliwość zastosowania naszego pomysłu w kilku dziedzinach dosyć odległych od samej energetyki, ale nie można robić wszystkiego jednocześnie, więc te plany odkładamy na później.

W tym roku zakończymy podstawowe prace badawcze i obliczeniowe naszego prototypu. Konsekwencją zakończenia etapu badań będzie wprowadzenie zmian konstrukcyjnych i produkcja pierwszej partii próbnej naszych żaglowców energetycznych.
O postępach prac będziemy na bieżąco informować wszystkich zainteresowanych.

Piotr Sadoch

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies moża zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.