Zalety pionowych turbin wiatrowych typu żaglowego
Dlaczego silniki o osi pionowej typu żaglowego?

Jest wiele powodów, które decydują o naszym przekonaniu, że przyszłość należy do silników wiatrowych z osią pionową. Nasze poszukiwania lepszych rozwiązani wynikają z prostego faktu szeregu wad, którymi obarczone są dzisiejsze elektrownie wiatrowe.

Wady i ograniczenia dotychczas stosowanych rozwiązań:»    Wielkość silnika ograniczona wysokością masztu. Mówiąc najprościej rotor uderzy łopatą o ziemię, jeśli długość łopaty będzie większa od wysokości masztu
»    Konieczność wynoszenia na duże wysokości ciężaru przekraczającego kilkadziesiąt ton. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że prądnica w takiej elektrowni waży czasami więcej niż nowoczesny czołg. Ten ciężar musi zostać wyniesiony na wysokość przekraczającą nieraz 150 metrów, tam ustabilizowany i obracany w kierunku z którego wieje wiatr. Te problemy techniczne wpływają na konieczność stosowania rozbudowanych wież (muszą utrzymać ten ciężar), strat energii zużywanej do obracania całą głowicą do wiatru (praca silnikow pomocniczych zużywa do 15% energii wyprodukowanej przez takie wiatraki), a także zwiększonych nakładów na złożone elektroniczne systemy obsługi takiej elektrowni.
»    Skomplikowany system elektroniczny, umożliwiający ustawienie elektrowni w optymalnej pozycji do wiatru
»    Wysokie koszty produkcji wiatraków, wynikające ze wszystkich wymienionych wyżej czynników
»    Organizacje ekologiczne nazywają tradycyjne wiatraki „mordercami ptaków”
»    Szpecą krajobraz – ten argument nie jest naszym wymysłem, jest często podnoszony przez osoby postronne, także na forach internetowych (nie mówiąc już o organizacjach ekologicznych).

W odróżnieniu od wiatraków o osi poziomej wiatraki o osi pionowej nie osiągnęły szczytu swoich możliwości. Ich główną zaletą jest brak konieczności naprowadzania na wiatr, a więc uproszczenie konstrukcji mechanicznej i sterowania. Ta fundamentalna różnica wpływa na obniżenie kosztów produkcji jednostkowej przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości wykorzystania wszystkich powiewów wiatru. Wprawdzie na większych wysokościach wiatry rzadziej zmieniają swój kierunek, jednak w przypadku elektrowni przydomowych, pracujących poniżej 35m nad poziomem morza zmiany kierunku i siły wiatru występują bardzo często.
Złożenie tych dwóch czynników w jednym urządzeniu, tj. niższych kosztów produkcji jednostkowej przy jednoczesnej możliwości korzystania z wiatru niezależnie od kierunku z którego wieje, daje szansę na osiągnięcie znacznie krótszego czasu zwrotu inwestycji   (mówiąc najprościej jego cena zakupu w stosunku do wypracowywanej energii w jednostce czasu pozwoli nabywcy szybciej odzyskać wydatek)
Opracowywane przez nas rozwiązanie ma dodatkowo szereg innych zalet w stosunku do najczęściej używanych turbin o osi poziomej. Do najważniejszych z nich należą:

»    Powierzchnie czynne [żagle] silnika umieszczone obwodowo na ramie rotora mają własną pionową oś obrotu, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii wiatru a z drugiej strony redukuje, niemalże do zera, opory przy ruchu powrotnym. Zastosowanie układu z indywidualnymi osiami obrotu każdej z łopatek [żagla] pozwala oszacować sprawność takiego układu na bliską 100% [z pominięciem oporów tarcia].

»    Układ pozwala na operowanie w szerokim zakresie siły wiatru, a w przypadku wiatru o nasileniu zagrażającym bezpieczeństwu silnika pozwala na szybkie i proste zabezpieczenie przed uszkodzeniem, poprzez zwolnienie blokad i ustawienie łopatek równolegle do kierunku wiatru [analogicznie do ustawienia żagla w łopocie].

»    Silnik z zasady działania jest silnikiem wolnoobrotowym.

»    Istnieje możliwość zastąpienia układu typu rotor [z centralną osią obrotu] poprzez układ z obwodowym systemem trakcyjnym (to daleka przyszłość – zastosujemy to rozwiązanie w dużych elektrowniach wiatrowych, np. w przypadku pływających, morskich farm wiatrowych – mamy również taki pomysł ).

Komentarze specjalistów potwierdzają naszą opinię, o tym, że nasza turbina jest estetyczna, pozwala uniknąć zarzutów „psucia krajobrazu” wysuwanych względem większości elektrowni wiatrowych (myślimy o zastosowaniu przezroczystych powierzchni nośnych, które spowodują wtapianie się naszych urządzeń w otaczający krajobraz).
Kryterium estetyczne może być dodatkowym czynnikiem, mającym wpływ na sukces rynkowy naszej turbiny. Ten typ silnika (turbiny wiatrowej) może zrewolucjonizować sposób wykorzystywania energii wiatrowej zmieniając m.in. wygląd dotychczasowych farm wiatrowych.

Jak już wspomniałem silniki z osią pionową są dużo prostsze w montażu nie wymagają wynoszenia siłowni o wadze często kilkudziesięciu ton na czubek masztu, co musi skutkować niższymi kosztami produkcji, a co za tym idzie krótszym okresem zwrotu kosztów inwestycji. Średni koszt wybudowania elektrowni wiatrowej o mocy 1MW to ok. 2 mil euro i rośnie nieproporcjonalnie wraz z mocą, wynika to z konieczności stosowania większych śmigieł, a to wymusza montaż coraz wyższych wież i montaż coraz większego ciężaru na szczycie tej wieży. Opierając się na badaniach ekonomicznej analizy efektywności inwestycji można stwierdzić, że większość z farm wiatrowych korzystających z najpopularniejszych obecnie elektrowni wiatrowych o osi pionowej nie gwarantuje zwrotu kapitału nawet przez okres 50 lat. W większości zwrot ten w ogóle dąży do nieskończoności. Oznacza to, że bez dotacji państwowych czy unijnych inwestycja taka nie miałaby sensu.

Dlatego prawie wszystkie instalacje energetyki alternatywnej powstają w krajach bardzo bogatych, które mogą sobie pozwolić na ich budowę i to z reguły przy wsparciu dotacji, zwolnień od podatków oraz innych form uprzywilejowania bez oglądania się na ich rzeczywistą wydajność.
Nasze podejście jest całkowicie odmienne. Celem jest wyprodukowanie urządzenia, które jest nie tylko przyjazne środowisku ale również atrakcyjne dla inwestora z punktu widzenia ekonomii. Propagujemy ideę 2xE – ekologia i ekonomia w jednym.

Istota naszego rozwiązania – główne zalety
»    Wiatrak o osi pionowej
»    Działający niezależnie od kierunku wiatru
»    Z szacowaną sprawnością dochodzącą do 100% (z pominięciem oporów tarcia)
»    Działający w szerszym zakresie siły wiatru niż dotychczasowe rozwiązania
»    Prostszy w konstrukcji
»    Tańszy w produkcji
»    Nie stanowiący zagrożenia dla zwierząt
»    Estetyczny


Powyższy opis miał nieco przybliżyć wszystkim Państwu zalety i ograniczenia energetyki wiatrowej w ogóle. Mam nadzieję, że te kilka zdań na temat naszego projektu i popularnych dzisiaj tzw. wiatraków (turbin o osi poziomej) pomoże wszystkim zainteresowanym zrozumieć lepiej zalety i wady tych urządzeń oraz dokonywać racjonalnych wyborów.

Nie porównuję i nie poruszam w ogóle tematyki innych źródeł odnawialnej energii, możliwej do wykorzystania dla gospodarstw domowych, ponieważ to temat zbyt obszerny, więc nie miejsce na to.
Chociaż na jeden akapit muszę sobie pozwolić…… .
Zwolennikom paneli słonecznych wszelkiego typu proponuję chwilę zastanowienia nad jedną prostą kwestią:
W polskiej szerokości geograficznej (strefie klimatycznej) struktura zapotrzebowania na energię dla gospodarstw domowych wygląda mniej więcej tak:

- 70% energia przeznacza się na ogrzewanie (sezon grzewczy mniej więcej 6 miesięcy od września do kwietnia)
- 30 % energia przeznacza się na ogrzanie ciepłej wody, oświetlenie i obsługę wszystkich urządzeń AGD
- ilość dni słonecznych jest różna dla każdego miejsca, jedno jest jednak pewne – dni słoneczne występują właściwie w całości poza sezonem grzewczym….. a wiatry w tej szerokości geograficznej najlepiej wieją właśnie w okresie największego zapotrzebowania na energię…. .

No cóż, mimo szczerych chęci nieraz na prawdę trudno znaleźć racjonalne powody podejmowanych przez nas decyzji – na pewno powody ekonomiczne nie są tutaj argumentem, nawet biorąc pod uwagę wszelkiego rodzaju dopłaty do takich rozwiązań jak panele słoneczne…… a jak już wspominałem nie lubimy ideologii w żadnej nawet ekologicznej postaci.

Wnioski wyciągnijcie Państwo sami.
Moim zdaniem jeśli panele to tylko do ogrzewania wody, w systemie centralnego ogrzewania nie mają sensu.
 
I na koniec – zainteresowanych oszczędnościami kosztów ogrzewania zapraszam do naszej zakładki o biobudownictwie, gdzie opisujemy prosty Gruntowy Wymiennik Ciepła (co trzecia złotówka wydawana dotychczas na ogrzewanie zostaje w kieszeni po jego zastosowaniu).

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies moża zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.